Sri Chinmoy

Çeşitli projelerimizin ardındaki sonsuz ilham kaynağımız Sri Chinmoy’dur. 1931 yılında Hindistan’ın Bengal bölgesinde doğmuştur. 12 yaşında öksüz kalan Sri Chinmoy, Sri Aurobindo Ashram’a katılmış ve ruhani çalışmalara yoğunlaştığı 20 yılını burada geçirmiştir. Orada gün içerisinde çeşitli ashram sorumluluklarını yerine getirmiş ve gecelerini saatlerce dua etmeye ve meditasyon yapmaya ayırmıştır. Henüz genç bir çocukken meditasyonun ileri aşamalarını deneyimlemiş ve kendisinin “İçsel Pilot” olarak nitelendirdiği, ashram hayatının huzur verici sadeliğini artık bırakmasını ve Batı’ya yolculuk edip insan ruhuna ilham kaynağı olması için dünyaya hizmet etmesini salık veren yol göstericiyle doğrudan bir bağlantı kurmuştur.

concert-wide

Sri Chinmoy, Batı’da geçirdiği 43 yıl boyunca dünyadaki yoldaşlarına ilham kaynağı olabilmek için hiç durmaksızın arayışını sürdürerek farklı alanlar keşfetmiştir. Sri Chinmoy binlerce meditasyon şarkısı bestelemiş, binlerce sanat eseri yaratmış ve bir atlet olarak başarılar göstermiştir. Önceleri dekatlon, daha sonralarda uzun mesafe koşusu ve ardından halterle ilgilenmiştir. Hem şair hem de yazar olarak eserler üreten Sri Chinmoy, saygın üniversitelerde dersler vermiş ve barışçıl bir dünya hayalini paylaşmak üzere tanınmış kişilerle tanışmış ve meditasyon müziklerinden oluşan yüzlerce ücretsiz konser vermiştir.

Sri Chinmoy’un başlattığı birçok projeden biri de the Sri Chinmoy Oneness-Home Peace Run, Dünya Barış Koşusu’dur. Bunun yanında, Birleşmiş Milletler New York Genel Merkezi’nde haftada iki kere Barış Meditasyonları yaparak önemli bir rol üstlenmiştir. Nelson Mandela, Mihail Gorbaçov ve Rahibe Teresa yakın dostları olmuştur. Kendisini barışın ilk ve önemli öğrencisi olarak tanımlayan Sri Chinmoy, tüm çabalarına büyük bir tevazuuyla, sonsuz bir özveriyle ve insanların içsel yaşamlarını keşfetmelerine ilham verme umuduyla yaklaşmıştır.


11 Ekim 2007 tarihinde hayata gözlerini yuman Sri Chinmoy, sonsuz çabasıyla ruhlarına dokunduğu çok sayıda insanın kalbinde eşsiz bir miras bırakmıştır. Onun daima savunduğu meditasyonun her zaman ücretsiz sunulması gerektiği yönündeki görüşü, bugün dünyanın dört bir yanındaki Sri Chinmoy Merkezleri’nde sürdürülmektedir. İnsan ruhunun sınırsız potansiyeline hizmet etmenin kutsallaştırıldığı bir hayatı açıklamak bazen zor olsa da dünyanın dört bir yanındaki konser salonları boyunca Sri Chinmoy’un melodilerinin dolanacağına, sanat eserlerinin hisli gözlemcilerini büyüleyeceğine, öğretilerinin dünyanın her yerindeki barış sevdalılarının zihinlerini besleyeceğine ve yaşamının daima yüreğimizde yankılanacağına şüphe yoktur.

Montpellier, Fransa’da Sri Chinmoy’un performansı, 1991

 

Sri Chinmoy’un güçlü haltercılığı