Dinamik Enerji

İçsel bir hayat yaşamak, bir dağın zirvesinde kapalı gözlerle sessizce oturmak anlamına gelmez. Meditasyon, içimizdeki gizli enerjiyi ortaya çıkarır. Ve böylelikle biz de devasa enerjiyi çeşitli yollarla günlük hayatımızda kullanabiliriz. Bilhassa Sri Chinmoy, bu enerjisini inanılmaz ağırlık kaldırma ustalığını icra ederek kullanırdı. Ancak, onun mirası herkese ‘hemen ağırlık kaldırmaya başlamalısın!’ demek değildi. Hayır, onun amacı yalnızca insanlığı uyandırmaktı. Denemek zorundayız, içimizdeki derinlere dalmalı ve saklı olan içsel kapasitelerimizi bulmalıyız. Çoğu insan bu isteği kalpten alır. Buna on üç kere 360 millik yarışı bitiren Suprabha Beckjord da dahildir. Ancak, bu yaklaşım hayatın herhangi bir alanına da uygulanabilir. İçsel gücümüze erişimi sağladığımızda, bu gücü harika sanatçılar, şairler, müzisyenler, hatta siyasetçi olmak için bile kullanabiliriz. Ve içsel yaşamımızın her anını bilinçli şekilde yaşamak bunu elde etmenin bir yoludur. Eğer nasıl olduğunu merak ediyorsanız, derslerimizi ziyaret edin!

Gelişen dünyada yaşa

“Ben,
Dünyayla rekabet etmem.
Gelişimim benim hakiki zaferimdir,
Yalnızca kendimle yarışırım.”

“Her zaman kendinle yarış; başkalarıyla değil. Başarı bağlanabileceğimiz bir olgu değildir çünkü her zaman başka biri ortaya çıkıp başarımızı birden önemsiz hale getirecektir. Bu başarı dünyasında yaşadığımızda, çok geçmeden hayal kırıklığına mahkum oluruz. Ancak gelişim dünyasında, orada müthiş bir keyif olduğunu görürüz. Bu neşe sadece üstün kapasiteye sahip olmakla değil, çaba harcayarak elde edilir. Gerçeğin kendisi şudur ki; sadık bir şekilde alıştırma yapmak bana keyif veriyor ve gösterdiğim bu azim ve dayanma gücü başlı başına bir gelişimdir. Sadık ve ruhsal olarak yaptığımız herhangi bir şey bize keyif verir.”

Bu sözlerle Sri Chinmoy, kendisini inanılmaz bir yolculuğa, herhangi birinin ruhsallığın ve içsel hayatın hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini sandığı bir dünyaya, ağırlık kaldırma dünyasına girişti. Ama gizli gerçek şudur ki, iç dünya ve dış dünya birbirini desteklemelidir.