Zihni Susturmak

Stres, telaş, huzursuzluk ve sular altında kalmış bir zihin, çoğumuzun her gün karşılaştığı şeydir. Sabahtan akşama kadar çevremizin insafına kalmış bir şekilde, işimizi ve beklentilerimizi, her şeyi mümkün olduğunca hızlı ve verimli yapmaya çalışıyoruz. Fakat tüm bunların sonucu ne? Aklımız, çalışmayı durduramayacağımız kadar güçlü olan günün düşünceleri ve geçmişe dönüşlerle doludur. Bir saniyeliğine bile aklı sakinleştirmek tamamıyla imkansız görünmektedir. Bazen 10 saatlik stres ve bitmeyen düşünce akışından sonra “boş zihin” elde etmeyi başarırız, ancak bu akıl ile bilinçli çalışmaktan çok, zihinsel yorgunluktan kaynaklanır. Bu şekilde sürekli, dünya algımız, tepkilerimiz ve görüşlerimizi etkileyen düşüncelerimizin ardında sürükleniyoruz.

Bu düşünce egemenliğine nasıl son verilir? Başarının temeli, motivasyon ve iç huzuru sağlama arzusudur. Motivasyon genel bir sakinlik, günlük yaşamda sadelik, bilişsel işlevlerin gelişmesi, daha yoğun konsantrasyon, gelişmiş çalışma verimliliği, net bir şekilde karar verebilme becerisi veya kendi başına ilerleyebilme olabilir. Zihnimizi en azından birkaç dakika sakinleştirmeyi ve sessizleştirmeyi başardığımızda, kendi içimizde yepyeni bir dünya keşfederiz. Ve orada her birimizin bireysel gelişiminin kaynağını buluruz.

Peki nasıl başlamalı? Yeni başlayanlar için düşüncelerden kurtulmak neredeyse imkansızdır. Bu sebeple ilk başta olumlu düşüncelere odaklanmak faydalı olacaktır. Bize ilham, neşe ve coşku getiren düşüncelere. Misal şunlar gibi basit şeyler olabilir: “Daha iyi, daha manevi bir insan olmak istiyorum.” “Sadece saf düşüncelerim olsun istiyorum.” vb. Bir veya iki iyi düşünce seçebilir ve onların içimizde büyümelerine izin verebiliriz. Bilincimiz ve algımız gelişmeye devam edecektir. Daha sonra zihnimizi sakinleştirmek için eğitime başlayabiliriz. Bunun nasıl yapılacağıyla ilgili birçok yöntem vardır ve bunları öğrenmek için ücretsiz meditasyon derslerimizi ziyaret edebilirsiniz. Alıştırmalardan biri bu makalenin sonunda anlatılmıştır.

Bu dersler, basit nefes egzersizleri, aklımızı sessizleştirmemizi sağlayan konsantrasyon teknikleriyle meditasyona başlamak için bir fırsat sunar.

EGZERSİZ – RUH OLMAK

Zihninizi arındırmak için yapılacak en iyi şey, meditasyonunuz sırasında her gün birkaç dakika boyunca aklınızın olmadığını hissetmektir. Kendinize, “Aklım yok, aklım yok. “, “Sahip olduğum şey kalp.” deyin. Sonra bir süre sonra, “Kalbim yok. “, “Sahip olduğum şey ruh. ” deyin. “Ruhum var” dediğiniz zaman, saflık ile sular altında kalacaksınız. Ama yine de, “Sadece benim ruhum var” değil “Aynı zamanda ben de ruhum” diyerek daha da derinleşmelisiniz. Öyleyse, gördüğünüz en güzel çocuğu hayal edin ve ruhunuzun o çocuktan çok daha güzel olduğunu hissedin.

“Ben ruhum” diyebildiğiniz ve hissedebildiğiniz an, bu gerçeğe meditasyon yapın. Böylelikle ruhunuzun sonsuz saflığı kalbinize girecektir. Sonra yürekten, sonsuz saflık aklınıza girecek. Gerçekten sadece ruh olduğunuzu hissedebildiğiniz zaman ruh; aklınızı temizleyecektir.

Benzer yazılar

Konsantrasyon ve odak

Tüm odağımızı tek bir şey üzerinde tutarak o şeye enerjimizi vermiş oluruz. Eğer konsantre olmakta başarılıysak, bu enerji daha sonra fiziksel seviyede ortaya çıkar.

Bilinç

Bilinci, varlığımızın odaklanmış enerjisinin bir akışı olarak algılayabiliriz. Bu bilinçle kendimizi varlığımızın farklı bölümleriyle birleştirebiliriz - beden, duygular, zihin veya (ruhsal) kalp.

Nefes Egzersizleri

Nefes yaşamımızın özüdür. Aynı zamanda büyük bir gizemdir de. Nefes alma, hayatımızın nasıl başladığı, ve nefes verme de nasıl bittiğidir. Hücrelerimizi oksijenle besleyen ve hayat veren basit bir mekanizmadır.

Zihni Susturmak

Bu düşünce egemenliğine nasıl son verilir? Zihnimizi en azından birkaç dakika sakinleştirmeyi ve sessizleştirmeyi başardığımızda, kendi içimizde yepyeni bir dünya keşfederiz. Ve orada her birimizin bireysel gelişiminin kaynağını buluruz.

Meditasyon Nedir?

Meditasyon yaptığımızda biz aslında varlığımızın derin parçasına giriyoruz. Şu an, derin içimizde olan serveti ileri getirebiliriz.