Yeni başlayanlar için meditasyon

NASIL BAŞLAMALI?

Meditasyonla başlamak kolaydır. En önemli ve en önemli şey – başlamaktır. 🙂 Gerçekten gerekli olan tek şey, şimdi başlamaktır. Misal, bu makaleyi okumayı bitirdikten sonra. Hemen bir şeye başlarsak, şevk ve ilham kazanırız. Bu iki şey bizi ilerletmek ve devam ettirmek için gereklidir. Çünkü meditasyon zaman alır ve sabır gerektirir. İlk gün bir şeyi hemen hissedeceğimizi veya deneyimleyeceğimizi düşünmek saflıktır (eğer şanslıysanız gerçekleşebilir). Meditasyonu öğrenmek sadece zaman alır ve ilk zorluk sabrınızı ve kararlılığınızı göstermektir.

Büyük bir hata sadece “teori” ile başlamaktır – meditasyonla ilgili kitap ve makaleleri pratik deneyimler olmadan okuyarak. Tecrübe her şeydir. Meditasyon hakkında çok konuşabilir ve yazabiliriz, ancak meditasyon kendiliğinden gelişen bir şeydir. Bu, her birimizin derinliklerine gizlenmiş bir şeydir ve onu fırçalayıp canlandırmamız gerekir. Her birimiz meditasyon yapıyoruz. Bu yüzden meditasyonu “incelemek” gerekmez. “Uygulanması” gerekir. Binlerce kitap okuyarak öğrenemeyiz. Her gün pratik alıştırmalar deneyerek, yapılabilir. Öte yandan, kitaplar, makaleler veya videolar bize çok fazla ilham verebilir; Bu yüzden meditasyon hakkında okumak iyidir, fakat pratik kısmın aynı anda yapılması gerekir. Her gün. İç yaşamımız en azından temel disiplini gerektirir ve bu bizim düzenliliğimizdir.

Ve şimdi (nihayet) yeni başlayanlar için bazı pratik tavsiyeler. Belki meditasyon hakkındaki kitaplardan bu şeyleri biliyorsunuzdur. Meditasyon, iç dünyamıza dalmak ve orada ne olduğumuzu keşfetmek demektir. Bunu yapabilmek için aklımızı ve duygularımızı sakinleştirmeliyiz. Bunu yapmak için basit mantralar söyleyerek, konsantrasyon egzersizleriyle ve nefes egzersizleriyle yardım alırız. Birkaç gün veya hafta sonra, düşüncelerden ve duygulardan nasıl rahatsız edilmeyeceğimizi öğreniriz ve buna bir meditasyon egzersizi ekleyebiliriz. Daha sonra kendi kişisel meditasyon yöntemimizi geliştirebiliriz.

Meditasyon yaparken omurganızın dik durması önemlidir. Yani uzanarak meditasyon işe yaramaz. Güzel ve rahatlatıcı düşüncelerimiz ve imajlarımız olabilir, ancak bunun meditasyon ile ilgisi yok. Meditasyon bir rahatlama değildir! Bu, bir şeyi keşfetmeye ve bir şeyle bağlantı kurmaya çalıştığımız bilinçli bir çabadır. Aynı sebepten dolayı gözlerimizin tamamen kapalı kalması iyi değildir. Gözleri yarı açık tutmak, böylece dışarıdan bazı ışıkların gözümüze gelmesini sağlamak daha iyidir. Burun içinden yavaşça, derin ve serbestçe nefes alıp veririz. Daha iyi bir atmosfer oluşturmak için tütsü yakıp bir mumu yakıp meditasyon müziği dinleyebiliriz. Bunlar, duyularımızı sakinleştirmeye ve iç dünyamıza odaklanmaya yardımcı olabilecek basit şeylerdir. Ayrıca yüzümüzü yıkayabilir (veya duş alabiliriz) ve temiz ve rahat kıyafetler giyebiliriz. Bunun için yerimiz varsa, evimizde meditasyon için özel bir yer yaratabiliriz. Sadece meditasyon için kullandığımız bir alan. Meditasyon için en uygun zaman sabahın erken saatleri (kahvaltıdan önce) ve akşamlardır (uyumadan önce) . Meditasyon saati başlangıçta o kadar önemli değildir ve aynı zamanda ne kadar başarılı olduğu da çok önemli değildir. Ancak önemli olan düzenliliğimizdir.

ÖZETLERSEK
  • düz omurga (yastığın üzerinde sandalyede oturarak)
  • burundan derin ve yavaşça nefes almak
  • gözleri yarı açık tutmak
  • meditasyon müziği, mum ve tütsü kullanılabilir
  • bir mantra söyleyerek veya konsantrasyon egzersizi yaparak başlanabilir
  • meditasyon egzersizi yaparak devam etmek
FİNAL, BİR KONSANTRE EGZERSİZİ

Belki de konsantre olmanın en kolay yolu nefes alışımıza odaklanmaktır. Çünkü bu hep yanımızdadır ve başka bir şeye ihtiyacımız yoktur. Burun içinden yavaş ve derin bir şekilde nefes alıp veririz. Gözlerimiz kapalı ya da yarı açık şekildedir. Her nefesten önce dikkatimizi içe odaklarız. Başlangıçta konsantrasyonumuz kaçmaya devam edecek ve bu yüzden her soluma ile tekrar tekrar odaklanmamız gerekir. Konsantrasyonu kaybetmek önemli değildir, geri dönüp vazgeçmek zorunda değiliz. Birkaç dakika sonra konsantrasyonumuzu artık o kadar kaybetmeyeceğizdir. Bunu kolaylaştırmak için soluduğumuzda (aklımızda) soluk alırken “soluk alma” soluk verirken “soluk verme” veya “aum” gibi bazı mantraları tekrarlayabiliriz.

VE BİR MEDİTASYON EGZERSİZİ

Bu egzersiz nefesle de bağlantılıdır. Derin ve yavaşça burundan nefes alıp vermeye devam ediyoruz. Artık konsantre olmaya çalışmıyoruz. Bunun yerine, burundan değil göğsümüzün ortasından soluduğumuzu hayal ediyoruz – ruhsal kalbin olduğu yerden. Kolaylaştırmak için sağ elimizi kalbimize koyabiliriz. Nefes alırken burayı hissetmeye çalışıyoruz. Bunu başardıktan sonra, her soluma enerjisinin ve barışın bize girdiğini ve her soluklanmanın huzursuzluğunun bizi terk ettiğini hissetmeye çalışacağız. Bunu birkaç dakika boyunca yapmaya devam ediyoruz.

Herhangi bir nedenle meditasyon sizin için işe yaramazsa veya ilham kaybediyorsanız, bizimle ücretsiz meditasyon derslerimizde buluşabilirsiniz 🙂

Benzer yazılar

Konsantrasyon ve odak

Tüm odağımızı tek bir şey üzerinde tutarak o şeye enerjimizi vermiş oluruz. Eğer konsantre olmakta başarılıysak, bu enerji daha sonra fiziksel seviyede ortaya çıkar.

Bilinç

Bilinci, varlığımızın odaklanmış enerjisinin bir akışı olarak algılayabiliriz. Bu bilinçle kendimizi varlığımızın farklı bölümleriyle birleştirebiliriz - beden, duygular, zihin veya (ruhsal) kalp.

Nefes Egzersizleri

Nefes yaşamımızın özüdür. Aynı zamanda büyük bir gizemdir de. Nefes alma, hayatımızın nasıl başladığı, ve nefes verme de nasıl bittiğidir. Hücrelerimizi oksijenle besleyen ve hayat veren basit bir mekanizmadır.

Zihni Susturmak

Bu düşünce egemenliğine nasıl son verilir? Zihnimizi en azından birkaç dakika sakinleştirmeyi ve sessizleştirmeyi başardığımızda, kendi içimizde yepyeni bir dünya keşfederiz. Ve orada her birimizin bireysel gelişiminin kaynağını buluruz.

Meditasyon Nedir?

Meditasyon yaptığımızda biz aslında varlığımızın derin parçasına giriyoruz. Şu an, derin içimizde olan serveti ileri getirebiliriz.