Nefes Egzersizleri

Nefes yaşamımızın özüdür. Aynı zamanda büyük bir gizemdir de. Nefes alma, hayatımızın nasıl başladığı, ve nefes verme de nasıl bittiğidir. Hücrelerimizi oksijenle besleyen ve hayat veren basit bir mekanizmadır. Nefes, her zaman bizimle olan en temel ihtiyacımızdır. Sürekli nefes alıp vermeye devam ediyoruz ama hangimiz aslında bilinçli olarak bunu yapıyoruz? Nefes o kadar doğal ve düşünmeden kendiliğinden olan bir şey ki, ona hiç dikkat etmiyoruz, ya da nefes alıp verdiğimizi unutabiliyoruz bile. Fakat hayatımız, herşeyden önce en çok nefese bağımlıdır. Peki nasıl oluyor da buna hiç dikkat etmiyoruz?

Nefes alıp vermek bilinçli olarak efor sarfetmemize gerek kalmadan kendi kendine gerçekleşen bir olaydır. Nefes merkezimiz sinir sisteminde medulla oblongata denilen yerde yer alır (beyin kökünün alt kısmında). Buradan diğer hayati süreçlerle birlikte yönlerdirilir. Vücudumuzdaki her hücrenin yaşamı direkt olarak alabildiği oksijen miktarına bağlıdır. Eğer hücreler yeterli miktarda oksijen alamazsa, ömürleri hızlı biçimde kısalır. Bu sebeple şunu diyebiliriz; doğru şekilde nefes alıp verdiğimizde, düzgün yaşıyoruz demektir. Her ne kadar doğa bu nefes sistemini bizim endişe duymamıza mahal vermeyecek şekilde yaratmış olsa da, biz bunu farklı egzersizlerle geliştirip derinleştirebilir, ve böylece hayat enerjimizi de iyileştirebiliriz.

İnsanlar nefesin gücünü çok uzun zaman önce keşfettiler ve potansiyelinin farkına vardılar. Bu teknikler, sadece zihni, duyguları ve vücudu sakinleştirmek için kullanılan araçlar olarak değil, aynı zamanda kendimizi daha iyi yapabilmek adına, ve hatta yoganın nihai amacını farketmek için –en yüksek parçamız olan Tanrı ile bütünleşmek, bir olmak – bir kapı olarak görüldü.

Peki nasıl başlayacağız? İlk olarak başlarken evimizde sessiz ve sakin bir yer bulmak iyi olacaktır. Tütsü ya da mum yakabiliriz. Vücudumuz söz konusu olduğunda, duruş pozisyonumuz önemlidir. Omurga düz ve dik olmalı, vücut da gevşemiş olmalıdır. Vücut gevşediğinde, daha alıcı bir konuma gelir. Yatar pozisyonda konsantre olmak ya da nefes egzersizlerini yapmak önerilmemektedir, çünkü uyku dünyasına geçiş çok kolay olmaktadır. Lotus pozisyonunda veya bacakları bağdaş kurarak oturmak, ya da sadece sandalyede oturmak çok daha iyi olacaktır. Bir çok nefes egzersizi vardır, fakat size şimdi iki tanesini göstereceğiz.

Sri Chinmoy’un Meditasyon kitabından

EGZERSİZ #1 – NEFESİN FARKINA VARMAK

Meditasyon yapmak için oturduğunuzda, olabildiğince yavaş ve sessiz bir şekilde nefes almaya çalışın, sanki biri burnunuzun önüne minik bir ip koymuş ve bunu hareket ettirmemeniz gerekiyormuş gibi. Ve nefes verirken de, nefes aldığınızdan daha da yavaş biçimde nefes vermeye çalışın. Eğer mümkünse nefes verdikten sonra kısa bir ara verin, durun, nefesi sonra alın. Yapabiliyorsanız nefesinizi tutun. Fakat sizi zorluyorsa, yapmayın. Sizi fiziksel olarak rahatsız eden hiç birşeyi asla meditasyon sırasında yapmayın.

EGZERSİZ #2 – KOZMİK ENERJİ

Nefes alırken havayı değil, kozmik enerjiyi içinize çektiğinizi hissedin. Her nefeste muazzam kozmik enerjinin içinize girdiğini ve bunu kullanarak vücudunuzu, zihninizi ve kalbinizi arındırdığınızı hissedin. Varlığınızda kozmik enerjinin akışının ulaşamadığı hiç bir yer kalmadığını hissedin, içinizde bir nehir gibi akıyor, tüm varlığınızı yıkıyor ve arındırıyor. Sonra, nefes verirken, tüm pislikleri – ilahi olmayan düşünceleri, gizli karanlık fikirleri ve saf olmayan davranışları – içinizden attığınızı hissedin. Sisteminizde ilahi olmayan olarak adlandırdığınız her şeyi, size ait olmasını istemediğiniz her şeyi, nefesle attığınızı hissedin.

Eğer daha iyi nefes almayı ya da diğer egzersizleri öğrenmek isterseniz, meditasyon sınıflarımıza katılabilirsiniz. Bu sınıfların bir parçası olarak nefes çalışmaları da işlenmektedir.

Benzer yazılar

Konsantrasyon ve odak

Tüm odağımızı tek bir şey üzerinde tutarak o şeye enerjimizi vermiş oluruz. Eğer konsantre olmakta başarılıysak, bu enerji daha sonra fiziksel seviyede ortaya çıkar.

Bilinç

Bilinci, varlığımızın odaklanmış enerjisinin bir akışı olarak algılayabiliriz. Bu bilinçle kendimizi varlığımızın farklı bölümleriyle birleştirebiliriz - beden, duygular, zihin veya (ruhsal) kalp.

Nefes Egzersizleri

Nefes yaşamımızın özüdür. Aynı zamanda büyük bir gizemdir de. Nefes alma, hayatımızın nasıl başladığı, ve nefes verme de nasıl bittiğidir. Hücrelerimizi oksijenle besleyen ve hayat veren basit bir mekanizmadır.

Zihni Susturmak

Bu düşünce egemenliğine nasıl son verilir? Zihnimizi en azından birkaç dakika sakinleştirmeyi ve sessizleştirmeyi başardığımızda, kendi içimizde yepyeni bir dünya keşfederiz. Ve orada her birimizin bireysel gelişiminin kaynağını buluruz.

Meditasyon Nedir?

Meditasyon yaptığımızda biz aslında varlığımızın derin parçasına giriyoruz. Şu an, derin içimizde olan serveti ileri getirebiliriz.