Meditasyon Nedir?

Meditasyon varlığın normal ve doğal durumudur. Zorla veya planlayarak yapılmaz; eğer zihnimizi sessizleştirebilirsek basitçe kendiliğinden olur. Meditasyon, iyi özelliklerimizi öne çıkaran bir varlık ve ışık fıskiyesi ve pozitif bir bakış açısıyla zorlukları başarıyla aşmak istediğimizde vazgeçilmez bir araçtır. Mutluluğumuz ve memnuniyetimiz için bir yoldur, umutlarımıza ve özlemlerimize bir anahtardır ve her insan için gerçek bir haktır. Aynı zamanda meditasyon, günlük hayatımızda da bizi daha iyi bir sanatçı, şair, sporcu ve genel olarak iyi birer dünya vatandaşı olmamız için gereken iç gücü öne çıkarır.

Nasıl meditasyon yaparız?

Meditasyon yaptığımızda aslında yaptığımız şey boş, sakin, durağan ve sessiz bir zihne girmektir. Derinlere ineriz ve gerçek varoluşumuz olan ruha yaklaşırız. Ve ruhta yaşadığımızda, aslında kendiliğinden meditasyon yaptığımızı hissederiz.

Waterfall

Eskilerden bir deyiş vardır: ‘Yol çok, amaç birdir.’ Gerçekten de meditasyonu deneyimlemenin ve zihni sessizleştirmenin birçok yolu vardır. Ücretsiz kurslarımızda da manevi kalpte özel bir vurgu yaparak birçok teknikten bahsediyoruz.

Başlangıçta, konsantrasyon ile başlıyoruz. Tüm dikkatimizi zihnimizde belirli bir nesne, düşünce, ses veya görüntü üzerine yoğunlaştırıyoruz ve bunu sürdürüyoruz. Bir süre sonra zihnimiz sadece bir şeye odaklanır ve düşünceler daha kolay kontrol edilebilir hale gelir. O an, konsantrasyonumuzu serbest bırakırız ve sessiz zihnimiz kalbimize girmemize izin verir. Meditasyonun bir su kaynağı gibi kendiliğinden aktığı yer kalbimizdir.

Bununla birlikte, başlangıç çok kolay değildir. Gereken birçok pratik detay vardır. Azmimizi ve bu süregelen başarıyı desteklememiz gerekir. Esin kaynağını, motivasyonu ve pratik tavsiyeleri sağlamak için ücretsiz mini kurslar organize ediyoruz.

Neden meditasyon yapıyoruz?

Neden meditasyon yapıyoruz? Meditasyon yapıyoruz çünkü; dünyamız bizi tatmin etmez. Hayatımızda günden güne, on saatlik anksiyeteler, endişeler, hayal kırıklıklarından sonra hissettiğimiz sözde huzur yalnızca beş dakikadır. Sürekli olarak etrafımızda ki negatif güçlerin insafına kalmış durumdayızdır: kıskançlık, korku, şüphe, endişe, anksiyete ve umutsuzluk. Bu güçler maymunlar gibidir. Bizi ısırmaktan yorulduklarında birkaç dakika soluk alırlar ve o zaman huzurun tadını çıkardığımızı söyleriz. Oysa ki bu hiçbir şekilde gerçek huzur değildir ve bir sonraki anda bize tekrar saldıracaklardır.

Sadece meditasyon aracılığı ile kalıcı huzuru, ilahi huzuru yaşayabiliriz. Eğer sabahları içten bir şekilde hissederek meditasyon yaparsak ve birkaç dakika o huzuru yaşarsak, o birkaç dakikalık huzur bütün günümüze etki edecektir. En üst seviyede meditasyona ulaştığımızda gerçekten sürekli huzuru, ışığı ve sevinci alırız. Meditasyon yapıyoruz çünkü ışıkta büyümek ve kendimizi ışıkta gerçekleştirmek istiyoruz. Eğer bu bizim tutkumuz, eğer bu bizim arzumuzsa, o zaman meditasyon tek yoldur.

Eğer kendimizi sahip olduklarımızla ve ne olduğumuzla tatmin olmuş hissediyorsak bizim için meditasyon alanına girmeye ihtiyaç yoktur. Meditasyon yapmamızın nedeni içsel bir açlığımızın olmasıdır. İçimizde aydınlatıcı bir şey, çok büyük bir şey, ilahi bir şey hissederiz. Bu şeye yoğun bir şekilde ihtiyacımız olduğunu hissederiz; sadece şu an ona erişimimiz yoktur. İçsel açlığımız ruhsal ihtiyaçlarımızdan önce gelir.